Sökö matemaatika

1.0 MÄNGULAUD

8.0 BLUFFIMINE

2.0 SINU KOHT LAUAS/POSITSIOON

9.0 KAOTUSES OLLES MÄNGIMINE

3.0 MÄNGUAEG

10.0 ENESEKINDLUS

4.0 RAHA TÄHENDUS

11.0 KANNATLIKUS/DISTSIPLIIN

5.0 ERINEVAD MÄNGUSTIILID

12.0 INIMESTE TUNDMINE

6.0 SÖKÖ MATEMAATIKA

13.0 FÜÜSILINE VORM

7.0 SÖKÖ TÕENÄOSUSED

14.0 STUDPOKER.FI NÕUANDED
1.0 Mängulaud

Mängualaua ja seltskonna valimine on Sökös sama tähtis kui muudeski pokkerimängudes. Internetis on sul võimalus valida mitmete erinevate laudade vahel. Kui sinule sobivaid laudu on mitmeid, võid enne lauda istumist mängu kõrvalt jälgida, et kindel olla selles, et laud sulle sobib. Võid ka lauda istuda ning mõne jaotuse proovida, kuid tavaliselt ei ole see rahaliselt tasuv.
Laua valimise puhul tuleb eriti suurt tähelepnu pöörata siis kui lauas mängijad ei ole eelnevalt tuttavad. Tee kindlaks et anted, panused ja limiidid on sulle sobivad. Panustamislimiitidel on arvestatav tähtsus selles kas oled võitev mängija või mitte.

Paljude meelest on just laua valimine see faktor, mis mõjutab kõige rohkem seda kas võidad või kaotad kuna kehtib põhimõte, et pokkeris tuleb raha sinust nõrgematelt mängijatelt. Seepärast keskendu laua valimisele hoolikalt, sest see võib olla see mis võib sinust teha võitva mängija!
2.0 Sinu koht lauas/Positsioon

Valmib hiljem.
3.0 Mänguaeg

Hommikul ja pärastlõunal on laudu vähe lahti kuid mängimist võib alustada tavaliselt juba umbes kell 10-11. Suuremad lauad ei ole siis veel tavaliselt lahti ja hommikuti mängitakse tavaliselt ka väiksemate panustega, anted 0,05 – 0,25. Seega kui soovid mängida ettevaatlikku ja rahulikku Sökö’t, mängi hommikupoolikuti.
Päeval on vähe mängijaid ja mängijate vahetumine laudades on päris tihe. Enamik mängijaist mängib vaid lühikesi sessioone. Tihti kohtab ka nö. hit&run stiilis mängijaid just päeval. Mängijate tase on kõikuv, kuid enamik on harrastajad. Päeval võid mängida ka väiksemate antedega mänge 0,05 – 0,25.

Suuremad mängud toimuvad just õhtuti umbes kella 18-24, kui on avatud ka suuremad lauad. Õhtul võib ka mängida ükskõik milliste antedega ehk siis 0,05, 0,1, 0,25, 0,5 1 ja 2. Õhtul on ka arvuliselt kõige rohkem Sökö mängijaid. Enamik proffe mängib vaid õhtul ja öösel. Samuti on öösel võimalik mängida ka ülisuurtes ja väga väikeste panustega lauades. Häid mänge jätkub tavaliselt kuni hommikuni välja, nii kella nelja-viieni. Samas ei ole öösiti nii suurt arvu mängijaid.
4.0 Raha tähendus

Rahal on Sökös suur tähendus. Tihti on sökölaudades selliseid olukordi kus osa mängijatest pressitakse välja just ”rahakoti suurust” enda heaks ära kasutades. Sökö mängijal peaks olema mitmekordne summa laual mida ta tavaliselt kasutaks. Raha ei peaks ka võtma rahana, sest kui hakata numbrite peale mõtlema või näiteks mõtlema mis selle eest oleks võinud saada, on kaotus päris kindel tulema. Samas, kui mõtled liigselt rahast, mis kulub (võimalik kaotus) või panuste peale, ei ole sa ilmselt kas õiges lauas või ei ole raha peale mängitav pokker sinu mäng. Sökölauas peab raha asemel mõtlema sellest kui chippidest, paberist vmt.
5.0 Erinevad mängustiilid

Pokkeris võib mängijad jagada nelja erinevasse gruppi. Need on ”solid”, ”rock”, ”maniac” ja ”calling station”.
Maniac

Tõelised sökölaua ”friigid” kes betivad ükskõik mis kaartidega. Nende vastu mängimine on ebameeldiv ja pead võtma tihti ebameeldivaid riske, kuid teisalt on oodata kerget raha. Tavaliselt on kasulik minna lauda kus on maniakid, kes panka kasvatavad. Tasub hankida oma mängustiilile sobivaid relvi maniakkide vastu nagu näiteks check-raise’i ”lõks”.

Tugevad küljed:

Nõrgad küljed:

Naudib hasartmängu ja ei karda suuri raise.

Tõenäosustel ei ole mingit tähendust mängu jaoks.

Vastane ei pruugi kunagi teada millal neil on tugev käsi sest nad blufivad tihti.

Starting handid valitakse väga lõdvalt, tihti samast mastist kaardid või järjestikused kaardid mis on piisavalt ”head” et edasi mängida.

Tight laudades saavad nad võita ning plussi jääda, võites mitmeid panku, sest blufid lähevad läbi.

See mängija mängib palju käsi ja raise’ib tihti.

Selle mängijatüübi vastu pead alati riske võtma.

Loose stiilis mängudes see stiil ei toimi, sest keegi call’ib pea alati nende blufi lõpuni välja.
Solid

Tight ja agressiivne mängustiil. Selle mängijatüübiga vastakuti sattudes võid pea alati probleemide otsa sattuda. Selle stiili mängijad on need kes tihti Sökölauast võitjatena lahkuvad. Pikema aja jooksul on selle stiiliga mängijad suurelt võitvad.

Tugevad küljed:

Nõrgad küljed:

Mängu kontrollimine.

Mängu muutumine masinlikuks.

Teab milliste kätega tasub mängida.

Mängib aeg-ajalt ülemeelikult (mõttetult).

Oskab oma positsiooni arvesse võtta.

Panustamine võib tähendada head kätt või semibluffi.

Kontrollib mängu

Valdab pokkeri ”ilusamat poolt” nagu näiteks check-raise ja tasuta kaardid ning kasutab neid õigetes olukordades.

Oskab mängida hea käega väga tugevalt.

Rock

Kinniselt ja passiivselt mängiv mängija

.

Tugevad küljed:

Nõrgad küljed:

Teab häid starting hand’e.

Suur usk kaartidesse ja mängustiil vastavalt nendele.

Valib väga täpselt milliste kätega mängib.

Kui see mängija panustab, teavad teised mängijad tavaliselt, et sellel mängijal on tihti just siis tugev käsi.

Sellelt mängijalt on väga raske palju raha võita just nimelt tema mängustiili tõttu.

Head sökö mängijad ”loevad” seda ”tüüpi” hästi kergelt.

Eelisseisus nende suhtes, kes ei saa aru või keda ei huvita pokkerimängu tõenäosused (oddsid).

Vastaste mängu ”lugemine” puudulik.
Calling station

Nimi ütleb kõik: automaatne maksja. Mängivad lõdvalt ja passiivselt. Pokkerimängija ideaalvastane. Nende moto on: mis iganes kaks kaarti võivad võita. Panustamine kasvatab panka, nemad ei loobu. Ära blufi!

Tugevad küljed:

Nõrgad küljed:

Ettearvamatult õnnelikud käed

Raise selliselt mängijalt tähendab selget hoiatust võimalikust parimast käest.

Võimatu bluffida

Nad mängivad pea iga starting hand’iga.

Nad jäävad panka kuni lõpuni välja kui neil on kasvõi väikseimgi lootus panka võita.
6.0 Sökö matemaatika

Nagu eespool mainiti on Sökös võimalik ”lugeda” rohkem kui teistes mängudes, sest avatud kaarte on palju rohkem. Hea peastarvutamine ja oskus kiiresti arvutada on Sökö mängus eeliseks nii nagu ka teistes pokkerimängudes kuid sökös tõuseb ”lugemise” tähtsus tunduvalt. ”Lugemine” on ka praktikas võimalik, sest kaardid jagatakse ükshaaval ning kaartide jagamise vahepeal on võimalik teha vajalikke arvutusi.

Sökös on võimalik lugeda out’e, pot odds’e ja implied odds’e. Tähtsaimad on pot oddsid ja outide arv. Outide arv on täpselt pöörvõrdeline sinu tõenäosusega oma kaart välja osta selle jaotuse jooksul ehk siis kui loed oma oudid kokku, jagad need pakis olevate kaartidega, saad tõenäosuse oma kaardi välja ostmiseks.

Näiteks kui oletame, et mängus on kaks kätt. Vastasel on avatuna 9c 6s 4h ja kinnine kaart. Sinul on Jh 6h 7c ja kinnisena Qh. Sinu out’ide arv on ”9”. Tõenäosus saada 4 kaardi ärtu mast on 9/45 ehk 20%. Oddsid on 4:1 ehk oma ostu saad sa täis igal neljandal korral.

Potoddside arvutamine on lihtne ja seda tehakse niimoodi: kui pangas on €100 ja sina peaksid panustama €10 on pot oddsid 100/10 ehk 10:1. Kui pot oddsid on väiksemad kui tõenäosus, on sul mõtekas panka panustada.

Eelpoolmainitud näites tasub sul seega panka panustada, sest sa arvad, et sinu käsi paraneb rohkem kui ühel korral 10-st.

Tõenäosuste ja oddside tähendus kasvab kui pangad suurenevad või kui mängijate arv on suur
7.0 Sökö tõenäosused

Sökös on käte variatsioone 2 598 960. Allpool on käte arvud kui jagumisi on 2 598 960.
Brian Alspach tabel Sökö kätele.

KÄSI

KÄTE ARV

Mastirida

40

Nelik

624

Maja

3,744

Mast

5,108

Rida

10,200

Kolmik

54,912

Nelja kaardi rida

97,476

Nelja kaardi mast

105,672

Kaks paari

123,552

Paar

1,047,552

Hai

1,150,080
8.0 Bluffimine

Kui tihti peaks mängija bluffima? See on bluffimise puhul igavesti kestev küsimus. Tavaliselt on bluffimise tähtsus väiksem kui üldiselt arvatakse. Hea bluff sobib vaid teatud olukordades ja need olukorrad on vaja endale selgeks teha. Sa pead bluffima, et sinu vastased ei ”loeks” sinu mängu. Liialt arg mängija, kes pea kunagi ei blufi on sökö ”haidele” kerge saak. Teisalt ei saa sa ilma bluffimata endale olulises situatsioonis head kätt omades call’ijaid. Sinu mäng ei tohiks põhineda vaid blufile, sest kui nii mängid ei saa sa pikema aja jooksul plussi jääda.
Kui oled kehva bluffija, tee seda võimalikult vähe ning ära ürita teha liiga suuri bluffe, harjuta väikeste pankade peal. Bluffima peab õppima mängu käigus (praktikas), sest raamatutest on seda raske õppida. Bluffimise teooria võid selgeks õppida raamatust ”The Theory of Poker”.
Põhilise nõuandena bluffimiseks võiks olla see, et mitte just eriti kergelt call’ima kippuv mängija võib väga kergelt bluffida. Kui mängija on tihti mängus lõpuni välja ja ka muidu aktiivne, on tema vastu raske bluffida.
Bluffi tasub call’ida kui pot oddsid räägivad selle poolt. Näiteks kui pangas on €10 ja sinu call’iks on €2 on oddsid 6:1. Nüüd on vaja valida kas callid või mitte? Kui tunned oma vastasmängijat hästi ja arvad, et ta bluffib rohkem kui korra seitsmest jaotusest, tasub sul seda bluffi call’ida
9.0 Kaotuses olles mängimine

Kui mängid kaotuses olles, muutub mäng raskemaks: teed palju vigu ja vead maksavad raha. Kaotuses olles mängimisega seotakse tihti sellist mõistet nagu ”tilt”/tiltima. Tilt järgneb tavaliselt suure panga kaotusele või mitme (järjestikuse) panga kaotusele. Tiltimise puhul hakkab mängija mängima palju ”avatumalt” ning sellega üritatakse võita oma kaotataud raha kiiresti tagasi. Paljud loodavad tiltides liigselt õnnele. Tiltides mängimine on täielik põrgu. Vastastele tähendab tiltiv mängija häid võiduvõimalusi, suuri panku. Sökömängija peab oma närvid pingsal hetkel ”külmana” hoidma. Peale kaotatud pankasid pead olema võimeline normaalselt mängima. Tiltides mängides pead mängima nii tight stiilis kui vähegi oskad. Kaotatud raha on sama palju väärt kui võidetud raha.
10.0 Enesekindlus

Enesekindlus on Sökö mängijale sama tähtis kui näiteks tippsportlasele. Kui Sökö mängija enesekindlus on tugev on mäng kerge ja parajalt agressiivne. Enesekindlus tõuseb võidetud pankadega. Enesekindluse suurenemine on vastupidine tiltimisele. Sellisel juhul on vastastel sind väga raske lüüa isegi siis kui nende kaardid näivadki paremad kui sinu omad. Kui enesekindlus on heal tasemel võidad tavaliselt palju, kuid peab olema ettevaatlik, et ei muutuks ülemeelikuks, sest iga jagumine on uus olukord – ja olukord muutub Sökös kiiresti. Samuti on enesekindluse kõrgel olles mõtekas mõistlikult mängida ning mitte liiga ”lõdvalt” mängima hakata. Sökös ei ole keegi võitmatu.
11.0 Kannatlikkus/Distsipliin

Kannatlikkus on iseloomujoon, mida paljud head mängijad samuti unustama kipuvad. Vahest saad järjest kehvasid käsi ning hea mängitava käe saamiseks kulub kaua aega. Lõpuks otsustab mängija proovida riskida keskpärase käega, sest ei jaksa enam oodata piisavalt tugevat kätt. Tulemuseks võib olla suur ja kiire kaotus. Loomulikult on raske ja ärritav oodata häid kaarte kaua, kuid kehvade kaartidega mängimine läheb kalliks maksma ning on lihtsalt rumal. Peab üritama rahulikuks jääda ja oodata rünnakuks õiget momenti. Teisalt võidavad ”sökögrinderid” harva, sest mäng on kergelt loetav. Õiget rünnakuhetke oodates pead hoidma olukorda kontrolli all nii, et sinu vastased ei suudaks sinu kätt ”lugeda”.
12.0 Inimeste tundmine

Sökö mängija vajab head inimeste tundmise oskust. Lihtsalt mänguoskus ja pokerface ei ole piisavad, peab oskama oma vastast ka ”lugeda”. Näiteks erinevatest kehakeele märkidest nagu silmade ja käte liikumisest võib teha järeldusi selle kohta mida vastane ostab või milline on tema olemasolev käsi. Peab oskama ka arvestada millal vastane bluffida üritab. Lisaks peab veel pidevalt oma mängustiili muutma, et vastased ei oskaks arvata milline on sinu kinnine kaart.
13.0 Füüsiline vorm

Füüsilise vormi tähtsuse kohta on kaks eri vaatenurka. Esimene ütleb, et füüsilisel vormil ei ole mingit mõju. Teine aga, et füüsilise vormi tähtsus on suur; kui oled füüsiliselt heas vormis on sinu närvid nagu terasest ja sa pead psüühhilisele raskusele paremini vastu.
Studpoker.fi nõuanded

1. Vana hea ütlemise põhjal: ” Pokkeris mängitakse kaartide asemel inimese vastu” ehk mängid võitva mängijana kui sinu vastas on enadst kehvemad mängijad.
2. Kui sul ei ole õnne, kaota ja mängi nii vähe kui võimalik.
3. Kui sul on õnne, mängi nii, et võidaksid võimalikult suure summa.
4. Pika aja jooksul on õnn kõigile sarnase mõjuga.
5. Loe pokkerikirjandust; vähemalt ”The Theory of Poker”.
6. Tee märkusi, kirjuta üles võidud ja kaotused, võidetud pangad. Tee märkusi ka oma vastaste kohta.
7. Õpi pot oddsid selgeks ning ka outside arvestus.

Ja lõpuks: ära mängi purjus peaga